You are currently viewing SIMONA HALEP – JENNIFER BRADY // VIDEO + FOTO Simona Halep învinge la Rogers Cup după un meci epuizant, cu tie-break în decisiv! Cu cine joacă în turul 3

Simona Halep (27 de ani, 4 WTA) a câștigat dramatic meciul cu Jennifer Brady (24 de ani, 76 WTA), scor 4-6, 7-5, 7-6 (5) în turul secund de la Rogers Cup. Partida a durat 2 ore și 26 de minute.

• În turul III, Simona Halep o va întâlni joi pe învingătoarea meciului Dona Vekic (24) – Svetlana Kuznetsova (198).
    .

Simona Halep – Jennifer Brady 4-6, 7-5, 7-6(5)

Fostul lider mondial a jucat azi primul meci de simplu, după triumful de la Wimbledon. A întâlnit o adversară venită din calificări, cu meciuri jucate pe hard-ul de la Rogers Cup. Românca a spus de mai multe ori în interviurile de la Toronto că nu are așteptări, că timp de două săptămâni nu s-a antrenat deloc, că încă nu este în ritmul de competiție.

Toate acestea s-au văzut în primul set combinate și cu o adversară deloc pe placul româncei din punctul de vedere al jocului. Jennifer Brady, 76 WTA, servește puternic și lovește năprasnic de pe forehand.

Americanca a intrat hotărâtă pe teren și în câteva minute a făcut 3-0. Halep a încercat să o joace mai mult pe rever, să oprească tăvălugul. A reușit și ea trei game-uri consecutive. De la 3-3 fiecare dintre cele două și-a ținut serviciul, însă o clipire în game-ul al zecelea din partea campioanei en titre a trimis primul set în contul lui Brady.

DECISIV CU INIMA LA GÂT

Fanii români din tribune au simțit momentul și i-au strigat numele, iar Simona s-a activat. A rezolvat mai bine puzzle-ul propus de adversara sa, astfel încât a ajuns în postura de a servi pentru setul al doilea la 5-4. A fost un moment de slăbiciune, însă după câteva puncte construite perfect a închis partea a doua cu 7-5.

În pauză, românca a cerut intervenția fizioterapeutului, care i-a acordat îngrijiri la gamba stângă. Apoi Simona a ajuns la un alt nivel, iar Brady a intrat în picaj.4-0 pentru Simona și totul părea rezolvat, apoi rolurile s-au inversat, iar scorul a devenit 4-5. Au urmat momente de luptă la limită din care Halep a ieșit îningătoare. Românca s-a impus cu 4-6, 7-5, 7-6 (5), după 2 ore și 26 de minute .