You are currently viewing Sabalenka zapowiedziała pościg za Świątek i nagle stanęła. Polka trzy razy lepsza!

Dwa miesiące temu Aryna Sabalenka mówiła, w czym zamierza gonić Igę Świątek. Była na dobrej drodze, ale teraz znów Polka jej odjeżdża. Coś, co potwierdza jej światową dominację, Świątek robi średnio raz na pięć meczów, a Sabalenka tylko raz na 15.

6:0 w piątek, 6:0 w niedzielę – dwa mecze, dwa bajgle. Z mocnymi rywalkami, bo przecież i Danielle Collins, i Linda Noskova to tenisistki ze światowej czołówki. Iga Świątek od początku roku prezentuje bardzo dobrą formę (wygrała 16 z 18 meczów), ale teraz chyba jeszcze przyspiesza. I znów media z całego świata, a zwłaszcza kibice z całego świata, piszą o prężnie działającej piekarni Igi.

No cóż, w zeszłym roku Iga wygrała tyle setów 6:0, że jednym z moich celów jest spróbować się do niej zbliżyć – powiedziała Aryna Sabalenka chwilę po zwycięstwie 6:0, 6:0 nad Łesią Curenko w trzeciej rundzie Australian Open. Dwa miesiące temu Białorusinka była w świetnej formie. W rozegranym 19 stycznia meczu z Ukrainką zanotowała już czwartego i piątego bajgla w sezonie (chodzi oczywiście o partie wygrane 6:0), a setów z “piekarni” (a więc wygranych 6:0 i 6:1, bo te drugie w tenisowym żargonie nazywa się bagietkami) miała w tamtym momencie już osiem. Teraz dorobek wiceliderki światowego rankingu jest taki sam jak wtedy.

Po efektownym 6:0, 6:0 z Curenko Sabalenka wygrała jeszcze cztery kolejne mecze Australian Open bez straty seta i została mistrzynią tego turnieju. Ale już nikogo nie pokonała 6:0 lub 6:1. A później przegrała swój pierwszy mecz w Dubaju z Donną Vekić i wygrała swój pierwszy mecz w Indian Wells z Peyton Stearns, ale dopiero po trzysetowym horrorze.

Sabalenka zapowiedziała pościg za Świątek, po czym stanęła

Białorusinka ma wyraźną obniżkę formy – z Vekić decydującego seta przegrała 0:6 (to był jej drugi tak przegrany set w tym roku – wcześniej 0:6 uległa Jelenie Rybakinie w zakończonym wynikiem 0:6, 3:6 finale w Brisbane tuż przed Australian Open). A ze Stearns wyszarpała zwycięstwo w tie-breaku decydującego seta, wcześniej broniąc aż czterech meczboli. Teraz przed Sabalenką mecz z Emmą Raducanu w trzeciej rundzie “tysięcznika” w Indian Wells. Światowa numer dwa jest faworytką, ale raczej nie należy z góry przekreślać szans mistrzyni US Open 2021.

W każdym razie podczas gdy Sabalenka ma zadyszkę, a Jelena Rybakina w ogóle nie gra ze względu na problemy ze zdrowiem, Iga Świątek wydaje się rozpędzać. Wygrywając 6:4, 6:0 z Lindą Noskovą w trzeciej rundzie w Indian Wells, Polka zanotowała już 11. w tym roku seta z piekarni. I w tym rankingu pokazującym, jak bezlitosne potrafią być najlepsze tenisistki świata dla swoich rywalek, Świątek objęła samodzielne prowadzenie w 2024 roku.

8. 6:1 z Seidel

To zestawienie pokazuje, że “piekarniany” urobek Świątek, Rybakiny i Sabalenki w tym roku jest podobny. Iga rozegrała dotąd 18 meczów i 37 setów, Jelena: 20 meczów i 44 sety, a Aryna: 14 meczów i 30 setów. Gdybyśmy chcieli uśrednić, to Świątek serwuje rywalkom bajgla lub bagietkę co 3,36 seta, Rybakina co 4,4 seta, a Sabalenka co 3,75 seta. A zatem i na średnich widać, że Iga robi to najczęściej. Czyli na razie Sabalence nic nie wychodzi z jej planu ogłoszonego w trakcie Australian Open . A jeśli Aryna naprawdę chce gonić Igę, to przed nią bardzo długa droga. Naprawdę długa.

Świątek robi to raz na 5 meczów, a Sabalenka raz na 15!

Efektowne dane zsumowane z sezonu bieżącego oraz z lat 2023 i 2022 zaprezentował serwis Jeu, Set et Maths na platformie X. Ten profil skupił się tylko na bajglach i wyliczył, że w dwa lata z kawałkiem Świątek wygrała w taki sposób aż 49 razy, a Sabalenka miała tylko 13 takich setów. W ogóle przewaga Igi jest ogromna nie tylko nad jej najgroźniejszą rywalką, ale nad całym światem. Pewnie zaskakująca dla wszystkich jest liczba tylko 12 bajgli Novaka Djokovicia .

Ale to jeszcze nic. Serwis Tennis Abstract prowadzi statystyki bajgli i bagietek dla chyba wszystkich aktywnych tenisistek. I ze zgromadzonych tam danych aktualizowanych ostatnio tydzień temu (4 marca) wynika, że Świątek ma 143 sety z piekarni, w tym aż 62 bajgle i 81 bagietek. My te dane szybko aktualizujemy o dwa kolejne bajgle – z meczów z Collins i z Noskovą w Indian Wells. A zatem bilans Igi to 145 setów z piekarni, w tym 64 sety wygrane 6:0 i 81 setów wygranych 6:1. Jest to bilans imponujący, zwłaszcza jak na zawodniczkę urodzoną w 2001 roku, która w cyklu WTA rozegrała dopiero 363 mecze (295 wygranych i 68 przegranych).

Sabalenka jest starsza od Świątek o trzy lata (rocznik 1998), rozegrała o prawie 200 meczów więcej (547, z których wygrała 371, a przegrała 176), a bajgli ma prawie dwa razy mniej! Ona wygrała w swojej karierze 35 setów w stosunku 6:0 i 83 sety w stosunku 6:1. Z jej “piekarni” wyszło w sumie 118 wyrobów.

Rybakiny ze Świątek w ogóle nie ma co porównywać. Ona (rocznik 1999) ma w tym momencie swojej kariery 26 bajgli i 53 bagietki (w sumie 79 setów wygranych 6:0 lub 6:1). A w tej karierze rozegrała już 441 meczów (306 wygranych i 135 przegranych) WTA.

Dla miłośników uśredniania: Świątek wygrywa seta 6:0 średnio co 5,67 meczu, Sabalenka co 15,62 meczu, a Rybakina co 16,96 meczu! Różnica ogromna, prawda? Natomiast Iga seta wygranego 6:0 lub 6:1 gra co 2,5 meczu, Sabalenka co 4,63 meczu, a Rybakina co 5,58 meczu.

Te wszystkie liczby potwierdzają, to co zapewne kibice widzą również oglądając mecze – owszem, Sabalenka i Rybakina coraz częściej potrafią zdominować swoje rywalki i wygrywać z nimi bardzo wyraźnie. Jednak obu jeszcze daleko do takiego poziomu dominacji, na jaki Świątek wskoczyła bardzo szybko i jaki konsekwentnie utrzymuje, podkreślając swoją pozycję w światowym tenisie nie tylko liczbą tytułów i tygodniami na pierwszym miejscu rankingu WTA (już 94), ale też pokazami siły raz po raz dawanymi na korcie