You are currently viewing Ion Țiriac i-a premiat pe medaliații de la Jocurile Olimpice! Cum arată cele 22 de mașini oferite cadou

Ion Țirac s-a ținut de cuvânt și așa cum a promis, acesta a premiat fiecare medaliat de la JO cu câte o mașină, dar și cu o medalie specială.

Ion Țiriac i-a premiat pe medaliații de la Jocurile Olimpice!

• Prima medalie de aur a fost a lui David Popovici, la 200 metri liber. Aur au mai câștigat și canotorii Andrei Cornea şi Marian Enache la dublu vâsle masculin şi echipajul feminin de opt plus unu (Maria Magdalena Rusu, Roxana Anghel, Ancuţa Bodnar, Maria Lehaci, Adriana Adam, Amalia Bereş, Ioana Vrînceanu, Simona Radiş, Victoria Ştefania Petreanu).
  • Argintul a fost adjudecat de Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş la dublu vâsle feminin, Ioana Vrînceanu şi Roxana Anghel la dublu rame feminin, Gianina van Groningen şi Ionela Cozmiuc la dublu vâsle feminin – categorie uşoară, precum şi de halterofila Mihaela Cambei la cat. 49 kg.
  • Bronzul a fost cucerit de David Popovici la 100 metri liber şi de gimnasta Ana Maria Bărbosu la sol, în urma deciziei TAS, scrie Agerpres.

Mai mult, Sabrina Voinea, locul 4 în finala de la sol, a fost premiată și ea de către Fundația Țiriac.

În cursul zilei de vineri, 16 august, Ion Țiriac a organizat o ceremonie la Otopeni, acolo unde le-a acordat premiile sportivilor români, mai exact 22 de mașini.

Chiar dacă inițial s-a vorbit de faptul că doar medaliații cu aur vor primi câte o mașină, Fundația Țiriac s-a răzgândit și a decis să premieze toți sportivii.

Mai mult, fiecare sportiv a primit mașina, care are o valoare de piață de 50.000 de euro, în culoarea medaliei cucerite.