You are currently viewing Deklasacja w boju o finał. Rywalka Igi Świątek przerwała mecz i prosiła o pomoc

Deklasacja w boju o finał. Rywalka Igi Świątek przerwała mecz i prosiła o pomoc

W słonecznej Kalifornii jeszcze raz wszystko poszło zgodnie z planem. Iga Świątek pokonała Martę Kostiuk 6:2, 6:1 w półfinale turnieju WTA 1000 w Indian Wells. Dominacja Polki na dystansie 68 minut ani przez moment nie podlegała dyskusji, co pozwoliło jej podtrzymać passę triumfów bez straty seta. Finał imprezy zostanie rozegrany w niedzielę o 19:00 czasu polskiego. Liderka światowego rankingu zmierzy się w nim z Marią Sakkari.

Iga Świątek/East News
W drodze do półfinału Iga Świątek nie pozwoliła sobie na potknięcie. W czterech rundach nie straciła seta. Za turniejową burtę wyrzuciła kolejno Danielle Collins, Lindę Noskovą (rewanż za porażkę w tegorocznym Australian Open), Julię Putincewą i Caroline Wozniacki. Ten ostatni pojedynek zakończył się w trakcie drugiej partii po kreczu rywalki.

Na drodze Polki w boju o finał pojawiła się Marta Kostiuk (32. WTA). – Skoro dotarła do tej fazy turnieju, to znaczy, że na to zasłużyła – mówiła kurtuazyjnie Iga dzień przed konfrontacją.

Naprzeciw siebie stanęły dopiero po raz drugi. Do pierwszego spotkania doszło w 1/8 finału Rolanda Garrosa w 2021 roku. Świątek nie miała wtedy na korcie większych problemów, wygrywając 6:3, 6:4.

Przełomowe wieści dla Świątek ws. igrzysk olimpijskich w Paryżu. Już to ogłosili

Iga Świątek w wielkim finale. Bezdyskusyjna dominacja Polki w Indian Wells
Tym razem przebieg rywalizacji był jeszcze bardziej jednostronny. Polka oddała pierwszego gema przy podaniu Kostiuk, ale kolejnego wygrała do zera. W trzecim przełamała rywalkę, również nie tracąc punktu.

Ukrainkę wyraźnie wybiło to z rytmu. Zaczęła popełniać seryjne błędy, zupełnie nie funkcjonował w jej wykonaniu return. Nie potrafiła się ustrzec podwójnych błędów serwisowych.

Efekt? Kolejne przełamanie. Liderka światowego rankingu objęła prowadzenie 4:1 i wyglądało na to, że – przy tak dysponowanej rywalce – znajduje się na autostradzie do finału. Potwierdzeniem tego był kolejny gem, wygrany do zera przy własnym serwisie.

Iga Świątek nie ukrywała smutku. “Nikt nie chce wygrać w taki sposób”

Kostiuk ocknęła się na moment, ale nie było mowy o odwróceniu losów pierwszego seta. Raszynianka wygrała go 6:2, dystansując przeciwniczkę w każdym aspekcie tenisowego rzemiosła. Druga odsłona miała być tylko formalnością.

I faktycznie wszystko układało się zgodnie z prognozą. Trzy pierwsze gemy i 3:0 dla Polki. Przy takim rezultacie mecz został przerwany. Ukrainka poprosiła o pomoc medyczną, sygnalizując problemy ze stopą.

Po wznowieniu gry Kostiuk była w stanie ugrać tylko gema przy swoim podaniu. Iga zakończyła seta zwycięstwem 6:1. Zdeklasowała rywalkę, mimo że – drobiazg – w całym spotkaniu nie pokusiła się o choćby jeden punkt zdobyty bezpośrednio serwisem.

W niedzielnym finale (godz. 19:00 czasu polskiego) Świątek zmierzy się z Marią Sakkari, która po szalonym meczu pokonała Coco Gauff.