You are currently viewing SIMONA HALEP – QIANG WANG 6-4, 7-5 // VIDEO + FOTO Halep, nervi de oțel! A revenit FANTASTIC și e la un singur meci de locul 1 WTA

Simona Halep (27 de ani, 3 WTA) a trecut de chinezoaica Qiang Wang (27 de ani, 18 WTA), scor 6-4, 7-5 și s-a calificat în semifinale la Miami.

• Simona Halep va juca în semifinale împotriva învingătoarei din partida Karolina Pliskova (7 WTA) – Marketa Vondrousova (59 WTA), care va fi la noapte, de la ora 01:00.
  • Simona Halep poate urca iar pe locul 1 mondial. Pentru asta trebuie să ajungă cel puțin în finala turneului de la Miami.
  • După acest meci, românca a urcat pe locul 2.

Simona a început furtunos partida, cu break în game-ul inaugural. Românca și-a pus amprenta pe joc și a scos din joben un backhand în lung de linie, care a ridicat în picioare întreaga audiență. Qiang Wang a avut nevoie de timp pentru a citi jocul flamboaiant al româncei. Chinezoaica a dat semnalul unei palide reveniri și a ajuns la 3-4, pe fondul unei defensive extrem de solide.

Halep a cerut intervenția lui Daniel Dobre, iar sfaturile primite au tranșat setul. După 45 de minute, Simona se impune cu 6-4.

REVENIRE ULUITOARE

Setul secund a fost un adevărat carusel. Halep a început cu break, apoi a urmat o cădere inexplicabilă. A cedat 5 game-uri consecutive pe fondul unor erori necaracteristice. Parcă resemnată, Halep a jucat mult mai relaxat, a urcat la fileu și a reușit secvențe de tenis mirobolant. După 12 puncte consecutive câștigate, Halep era pusă în postura de a servi pentru a duce setul în prelungiri. A fost momentul de cotitură. Adversara s-a distanțat la 40-0, a avut trei mingi de set, toate anulate de Simona. Din acea clipă, totul a devenit o formalitate.

Simona Halep o depășește astfel pe cehoaica Petra Kvitova în clasamentul WTA și urcă pe locul secund. Dacă se va califica în finală, românca va urca din nou pe locul 1 mondial.